Лента новостей

Футбол. Змiцер Хведарук: у Барысаўскім РУУС нам казалі, што мы носім фашысцкую сімволіку i ганьбім краіну  

2015-10-15 07:45:06

Зміцер Хведарук — адзін з заўзятараў зборнай Беларусі, якога затрымалі на гульні ў Барысаве Беларусь — Македонія за шалікі з Пагоняй. Цэлы наступны дзень Змітра і яшчэ двух хлопцаў прамарынавалі ў судзе. У выніку ўсіх затрыманых прызналі вінаватымі ў дробным хуліганстве і прысудзілі 10 базавых велічынь штрафу (1,8 мільёны рублёў). Зміцер Хведарук падзяліўся ўражаннямі з карэспандэнтам издания "Наша Нiва".

"Большасць фанатаў зборнай у перапынку гульні з Македоніяй пайшлі ў прыбіральню, ці проста ў галерэю, каб выпіць гарбаты ці кавы, бо было дастаткова халодна, нягледзячы на тое, што ўвесь тайм мы скакалі і спявалі. Да мяне падышоў чалавек у цывільным з рацыяй. Ён спытаўся, што ў мяне намалявана на шаліку. Пабачыў на ім Пагоню, сказаў мне, каб я здаў шалік у камеру захоўвання і ішоў назад на трыбуны глядзець.

Пытаюся, чым матываваныя гэтыя патрабаванні? Ён сказаў, што з’яўляецца супрацоўнікам праваахоўных органаў. Рэзка папярэдзіў: калі я не здыму шалік, то будзе горш. Я паказаў у інтэрнэце старонку аб тым, што Пагоня з’яўляецца культурна-гістарычнай каштоўнасцю, што гэта герб Віцебскай вобласці, некаторых гарадоў. Для міліцыянта гэтая інфармацыя нічога вартая не была.

Прыйшло яшчэ некалькі супрацоўнікаў, якія запатрабавалі пайсці з імі. Я павярнуўся, пабачыў, што забіраюць яшчэ некалькі чалавек з сектару. Варта адзначыць, што спынілі яшчэ аднаго хлопца, у якога быў бела-чырвоны шалік з арнаментам, але не пабачыўшы там Пагоню, адпусцілі.

Пасля гэтага нас пасадзілі ў міліцэйскую машыну, ніякіх абвінавачванняў не прад’яўлялі, і прывезлі ў Барысаўскі РУУС.

Дарэчы, пры ўваходзе на стадыён ніякіх праблем не ўзнікла гэтым разам. Але ўвесь сектар здымалі нейкія невядомыя людзі на відэакамеры. Мабыць, яны якраз так і пабачылі людзей з нацыянальнай сімволікай.

Да апошняга мы не ведалі, у чым нас абвінавачвалі. Была надзея, што патрымаюць і адпусцяць. Толькі пасля таго, як адкаталі пальчыкі, стала ясна, што ноч мы правядзём у пастарунку.

У міліцыі нам казалі, што мы ганьбім краіну, робім негатыўны вобраз, носім фашысцкую сімволіку. Спыталіся, ці хочам мы, каб было, як ва Украіне? Адзін міліцыянт гразіўся прывесці сям’ю з Луганска, каб яны расказалі, як там дзяцей ядуць бандэраўцы.

Прыйшоў нейкі злосны падпалкоўнік, кажуць, што ён адказвае ў Барысаве за фанатаў, які пачаў на нас крычаць, што мы кепска сядзім, кепска стаім, што мы выклікаем агрэсію, мы зганьбілі краіну, калі прыйшлі на гэты матч.

У ізалятары было не так кепска, як на Акрэсціна, бо давалі матрац, прасціну, падушку, нават лёгкую коўдру. Але мы амаль суткі адседзелі без пітной вады, бо вада ў камеры была жудаснай. У камеры было два забітыя акны, адна з шыбаў была разбітая, таму было надзвычай холадна, не маглі нармальна заснуць.

Жаданне падтрымліваць зборную ніколі не прападае. Варта як станоўчы факт адзначыць, што на сітуацыю з нашым затрыманнем звярнула ўвагу Беларуская федэрацыя футбола, што няма ніякіх правапарушэнняў. Спадзяюся, што гэта нейкім чынам паспрыяе вырашэнню сітуацыі. Калі такое будзе паўтарацца, то не ведаю, ці будзе нехта хадзіць на матчы ў будучыні"
, — цытуе Хведарука "Наша Нiва".

Футбол. Милиция: фанатов на "Борисов-Арене" задержали не из-за "Погони", а из-за ругани и неповиновения

Зміцер Хведарук (другі злева)


Комментарии (94)

Барнюк Сергей 15 Окт 2015 12:06
я думаю, чаму умоўныя маскалікі успомнілі дэмакратычныя каштоўнасці????? за якія стаяць змагары. Дзе яны былі раней?
string(13) "Барнюк Сергей" string(17) "15 Окт 2015 12:06" string(116) "я думаю, чаму умоўныя маскалікі успомнілі дэмакратычныя каштоўнасці????? за якія стаяць змагары. Дзе яны былі раней?" Array
eared 15 Окт 2015 12:04
"pulmach" писал(а):
eared, да ну. В нач. 90-х в Беларуси была охота на ведьм? Много репрессировали, расстреляли бывш. коммунистов? При реформе в парламентскую республику отморозок не дорвется до власти. Упразднить к чертям чисто представительским функции поста ПрезидентаУверен, на одни и те же грабли беларусы не наступят."

А коммунисты ничего на Пагоню и не гнали. Они ее просто игнорировали. Там не было "противодействия".
А теперь реальная картина - трясут бутылку с шампанским и ждут, что газ выйдет не бурно. Охлаждать надо, то бишь быть толерантней.
string(5) "eared" string(17) "15 Окт 2015 12:04" string(630) "
"pulmach" писал(а):
eared, да ну. В нач. 90-х в Беларуси была охота на ведьм? Много репрессировали, расстреляли бывш. коммунистов? При реформе в парламентскую республику отморозок не дорвется до власти. Упразднить к чертям чисто представительским функции поста ПрезидентаУверен, на одни и те же грабли беларусы не наступят."

А коммунисты ничего на Пагоню и не гнали. Они ее просто игнорировали. Там не было "противодействия".
А теперь реальная картина - трясут бутылку с шампанским и ждут, что газ выйдет не бурно. Охлаждать надо, то бишь быть толерантней." Array
Барнюк Сергей 15 Окт 2015 12:02
"Шура першы і апошні" писал(а):
Отморозки конечно могут присобачиться к новой власти - для того они и отморозки, чтобы служить любому, кто косточку бросит:) Но не всем отморозкам это удастся: отдельные отморозки сдадут своих бывших соучастников отморозков, чтобы косточка пожирнее была!"

+++ справа не белых/чырвоных. справа у здаровым сэнсе, калі такіяeared, не змогуць затыкаць рот аппаненту
string(13) "Барнюк Сергей" string(17) "15 Окт 2015 12:02" string(452) "
"Шура першы і апошні" писал(а):
Отморозки конечно могут присобачиться к новой власти - для того они и отморозки, чтобы служить любому, кто косточку бросит:) Но не всем отморозкам это удастся: отдельные отморозки сдадут своих бывших соучастников отморозков, чтобы косточка пожирнее была!"

+++ справа не белых/чырвоных. справа у здаровым сэнсе, калі такіяeared, не змогуць затыкаць рот аппаненту" Array
pulmach 15 Окт 2015 12:01
eared, да ну. В нач. 90-х в Беларуси была охота на ведьм? Много репрессировали, расстреляли бывш. коммунистов? При реформе в парламентскую республику отморозок не дорвется до власти. Упразднить к чертям чисто представительским функции поста ПрезидентаУверен, на одни и те же грабли беларусы не наступят.
string(7) "pulmach" string(17) "15 Окт 2015 12:01" string(311) " eared, да ну. В нач. 90-х в Беларуси была охота на ведьм? Много репрессировали, расстреляли бывш. коммунистов? При реформе в парламентскую республику отморозок не дорвется до власти. Упразднить к чертям чисто представительским функции поста ПрезидентаУверен, на одни и те же грабли беларусы не наступят." Array
Шура першы і апошні 15 Окт 2015 12:00
"eared" писал(а):
"Шура першы і апошні" писал(а):
"eared" писал(а):
Шура першы і апошні, потому что ваши держат весло.

Да и закрывать можно, целые страницы потираются."

Тады сыходзь адсюль ды iдзi на ТУТбай:) Там такiх, як ты хапае i не зауседы баняць! А то цябе усе б`е вясло да б`е!"

Шура першы і апошні, я тебе не першы і апошні раз говорю - я разберусь, куда мне идти. Тебе надо колом вбивать эту простую истину? Ты сам себе совет дай какой-нибудь разумный да прислушайся."

Ирод, не серчай, а то ж нервы не восстанавливаются, вот и тревожусь о твоем здоровье! А там увидишь своих соплеменников, будешь спокоен и доволен собою, что не ты один против всех змагароу один сражаешься!:)
string(19) "Шура першы і апошні" string(17) "15 Окт 2015 12:00" string(866) "
"eared" писал(а):
"Шура першы і апошні" писал(а):
"eared" писал(а):
Шура першы і апошні, потому что ваши держат весло.

Да и закрывать можно, целые страницы потираются."

Тады сыходзь адсюль ды iдзi на ТУТбай:) Там такiх, як ты хапае i не зауседы баняць! А то цябе усе б`е вясло да б`е!"

Шура першы і апошні, я тебе не першы і апошні раз говорю - я разберусь, куда мне идти. Тебе надо колом вбивать эту простую истину? Ты сам себе совет дай какой-нибудь разумный да прислушайся."

Ирод, не серчай, а то ж нервы не восстанавливаются, вот и тревожусь о твоем здоровье! А там увидишь своих соплеменников, будешь спокоен и доволен собою, что не ты один против всех змагароу один сражаешься!:)" Array
Перейти к списку новостей