Лента новостей

Футбол. Вячаслаў Глеб: Беларусь вярнула савецкія атрыбуты замест "Пагонi" i бел-чырвона-белага сьцяга. Чаму так здарылася?

2017-03-29 22:24:32

Форвард менскіх "Крумкачоў" Вячаслаў Глеб распавеў пра гістарычную праўду, моўны вакуўм i "дармаедзкі дэкрэт" (тэкст прыведзены ў аўтарскай рэдакцыі).

"Хочаце маё меркаваньне? "Пагоня" і бел-чырвона-белы сьцяг — гэта нашы адвечныя сымбалі. Абвясьцілі рэфэрэндум, вярнулі чырвона-зялёны сьцяг і бээсэсэраўскі герб. Ня ведаю, як ён праходзіў, але Беларусь — адзіная краіна, якая захавала савецкія атрыбуты. Чаму так здарылася? Пытаньне. Так і з мовай — у сілу розных прычын у сярэдзіне 1990-х мы яе страцілі…

Я зараз магу размаўляць, але гэта будзе, скажам так, беларуска-расейская мова. Што з улікам сёньняшніх рэалій нармальна. Галоўнае, ня трэба саромецца, камплексаваць. Я лічу, што беларуская мова — адна з найпрыгажэйшых увогуле. На гэтую тэму заўсёды напаўжартаўліва спрачаюся са сваімі ўкраінскімі сябрамі. Яны кажуць, што самая прыгожая — украінская, я адстойваю беларускую, бо прыгажэйшай не існуе. Гэта такая адвечная спрэчка. Калі ўзяць любых нашых суседзяў, практычна кожны грамадзянін валодае роднай мовай. Мы, на жаль, у гэтым пляне недазвольна шмат страцілі...

Што датычыць "дармаедзкага дэкрэту", для мяне гэта абсалютна непрымальна. З дэкрэтам адназначна пасьпяшаліся, ён сыры, недапрацаваны. Чаму яго прынялі, не ацаніўшы наступствы, — ня ведаю, хай вырашае кіраўніцтва, чыноўнікі, дэпутаты. Аднак тое, што ў цяперашнім выглядзе ён не павінен існаваць, факт",
— цытуе Глеба "Радыё Свабода".


Комментарии (325)

DStriker 04 Апр 2017 14:46
"van der Saapr" писал(а):
DStriker, у тебя ваще нет конца... Вот ты тут и сидишь круглые сутки, вместо того, чтобы девок своим концом охмурять... )"

і як часта ты тут мяне бачыш?)) Да твайго сведку, у мяне аніякіх праблемаў з дзяўчынай няма. У адрозненне ад тых, у каго тут ужо не першы дзясятак тысяч каментаў. Так што твая спроба абараніць сародзіча Базыля вельмі няўдалай аказалася. ))
string(8) "DStriker" string(17) "04 Апр 2017 14:46" string(447) "
"van der Saapr" писал(а):
DStriker, у тебя ваще нет конца... Вот ты тут и сидишь круглые сутки, вместо того, чтобы девок своим концом охмурять... )"

і як часта ты тут мяне бачыш?)) Да твайго сведку, у мяне аніякіх праблемаў з дзяўчынай няма. У адрозненне ад тых, у каго тут ужо не першы дзясятак тысяч каментаў. Так што твая спроба абараніць сародзіча Базыля вельмі няўдалай аказалася. ))" Array
van der Saapr 04 Апр 2017 10:08
DStriker, у тебя ваще нет конца... Вот ты тут и сидишь круглые сутки, вместо того, чтобы девок своим концом охмурять... )
string(13) "van der Saapr" string(17) "04 Апр 2017 10:08" string(129) " DStriker, у тебя ваще нет конца... Вот ты тут и сидишь круглые сутки, вместо того, чтобы девок своим концом охмурять... )" Array
DStriker 03 Апр 2017 15:40
"Don Basil" писал(а):
KREKOTEN, вот упырь))....самой глубокой ночью, словно крокодил яйца, откладывает свои сообщения))
Страшный суд - это самоназвание такое, вроде как, Дзень Волі....чтобы тебе понятно стало.
И Хули откладывать, когда по-любому закопают..Хотя я бы предпочёл краду...."

Дзень Волі - вялікае радаснае свята. А вось страшны суд для цябе будзе вельмі жорсткім, але лагічным канцом.
string(8) "DStriker" string(17) "03 Апр 2017 15:40" string(467) "
"Don Basil" писал(а):
KREKOTEN, вот упырь))....самой глубокой ночью, словно крокодил яйца, откладывает свои сообщения))
Страшный суд - это самоназвание такое, вроде как, Дзень Волі....чтобы тебе понятно стало.
И Хули откладывать, когда по-любому закопают..Хотя я бы предпочёл краду...."

Дзень Волі - вялікае радаснае свята. А вось страшны суд для цябе будзе вельмі жорсткім, але лагічным канцом." Array
Don Basil 03 Апр 2017 15:28
KREKOTEN, вот упырь))....самой глубокой ночью, словно крокодил яйца, откладывает свои сообщения))
Страшный суд - это самоназвание такое, вроде как, Дзень Волі....чтобы тебе понятно стало.
И Хули откладывать, когда по-любому закопают..Хотя я бы предпочёл краду....
string(9) "Don Basil" string(17) "03 Апр 2017 15:28" string(284) " KREKOTEN, вот упырь))....самой глубокой ночью, словно крокодил яйца, откладывает свои сообщения))
Страшный суд - это самоназвание такое, вроде как, Дзень Волі....чтобы тебе понятно стало.
И Хули откладывать, когда по-любому закопают..Хотя я бы предпочёл краду...." Array
KREKOTEN 03 Апр 2017 02:21
Don Basil, где ты у меня в тексте многоточия увидел? Очки купи посильнее. Или дети пусть тебе купят, а пенсию свою ты на ритуальные услуги складывай.
Ответить путём могу, но ты не заслуживаешь.
На Страшный суд - это да. Поскорее, что ли.
string(8) "KREKOTEN" string(17) "03 Апр 2017 02:21" string(257) " Don Basil, где ты у меня в тексте многоточия увидел? Очки купи посильнее. Или дети пусть тебе купят, а пенсию свою ты на ритуальные услуги складывай.
Ответить путём могу, но ты не заслуживаешь.
На Страшный суд - это да. Поскорее, что ли." Array
Перейти к списку новостей
2017-03-29
21:57
Зимние виды. Антидопинговое агентство Норвегии закрыло дело против врача сборной Норвегии, давшего Йохауг крем со стероидом 738
21:40
Хоккей. СКА выиграл у "Локомотива" четвертый матч и стал первым финалистом Кубка Гагарина 4430 / 22
21:15
Хоккей. В финальной серии Кубка президента "Неман" выиграл у "Юности" третий матч подряд 6055 / 57
21:12
Разное. Максим Лебедев: Наильич мне говорит — "передай всем: тут есть хоккей, он немного другой, но очень классный. Жаль, что вы не видите этой красоты" 2579 / 2
20:57
Гандбол. Чемпионат Беларуси. СКА нанес поражение "Кронону" 1399 / 1
20:36
Футбол. На тренировке БАТЭ побывала группа детей и подростков с синдромом Дауна   1513 / 2
20:33
Баскетбол. Игорь Грищук перенес сердечный приступ 5238 / 7
20:22
Футбол. Жена игрока сборной Китая Цзяна Чжипена призвала выгнать его из национальной команды за измену 1869 / 3
20:05
Футбол. Чемпионат Литвы. "Тракай" с Быченком и Круком уступил "Жальгирису" 552
19:55
Гандбол. Женщины. Чемпионат Беларуси. "Городничанка" обыграла "Березину", "Виктория-Берестье" была сильнее РГУОР-БНТУ-2 751 / 1
Перейти к списку новостей